Rezerwuj online
Rezerwuj online
Co zabrać ze sobą w góry zimą?

Co zabrać ze sobą w góry zimą?

Wybierz obiekt
Przyjazd
12 maj '21
Wyjazd
13 maj '21
Wprowadź kod
Wybierz
Norweska Dolina Panorama Gór
28 paź 2019

Wyprawa w góry z pewnością może dostarczyć nam wiele radości, ale… jak się przygotować na taką wyprawę zimą? Co zabrać? Na co powinniśmy być przygotowani?

Ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne - zimą bardzo łatwo o złapanie infekcji czy rozchorowanie się. Nie warto ryzykować. Pamiętajmy, że ferie spędzamy po to, aby cieszyć się wolnymi dniami i naładować akumulatory na następne tygodnie. Wysoko w górach mogą panować trudne warunki, a ochrona naszego ciała i troska o zdrowie, powinny być dla nas najważniejsze.

Rękawiczki - ochrona naszego ciała jest niesamowicie istotna. Ciało ma nam służyć do końca naszych dni, aby funkcjonowało sprawnie - należy o nie odpowiednio dbać.

Zapasowa, ciepła odzież - nasze ciało potrzebuje ciągłej ochrony i troski z naszej strony. Nasze narządy wewnętrzne funkcjonują poprawnie kiedy o nie dbamy. Nasze ciało je ochrania - pełni bardzo ważną rolę. Musimy pamiętać, że wysoko w górach wiele może się wydarzyć. Przemarznąć wcale nie jest trudno, a pogoda zmienia się często. Musimy wiele sytuacji przewidzieć i na wiele być przygotowani. Pamiętając, że przezorny zawsze ubezpieczony - dobrze jest mieć zimą w górach zapasową, ciepłą odzież, która zapewni nam komfort fizyczny (przede wszystkim), ale i psychiczny (poprawa samopoczucia).

Czapka termoizolacyjna - najwięcej ciepła wydostaje się przez głowę. Czy już ktoś to słyszał? Pewnie nie raz. To mit. Przez głowę uchodzi około 11% temperatury (badania naukowe z 2008 roku w University of British Columbia: naukowcy wybrali dwie grupy badawcze - członków pierwszej z grup poproszono o zanurzenie się w wodzie (z zanurzeniem głowy) o temperaturze 17°C, drugich poproszono o zanurzenie się, ale do wysokości szyi. Co wykazały badania? Wynik jest bardzo interesujący, bo… okazało się, że osoby badane znajdujące się w pierwszej grupie, miały o 11% niższą temperaturę od uczestników znajdujących się w grupie drugiej. Oczywiście w badaniu uwzględniono wiele zmiennych, takich jak: gęstość strumienia wody, tętno uczestników czy też zużycie tlenu.) 11% to wcale nie najwięcej, ale… głowa jest bardzo ważną częścią ciała. Nie zawiera dużej ilości tkanki tłuszczowej, a musi osłonić umysł przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Buty - odpowiednie buty w zimie to podstawa. Nie wspominając o tym, że wybieramy się zimą w góry. Obuwie musi być ciepłe, wygodne i powinno być dobrze wyprofilowane. Na ośnieżonej drodze bardzo łatwo o kontuzję, a tej należy unikać. Przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Kontynuując temat bezpieczeństwa zimą w górach istotne są również:

Rakiety śnieżne - bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Mając rakiety śnieżne na butach możemy zwiększyć przyczepność na śniegu oraz na śliskim terenie. Zimą śniegu i lodu na drogach nie jest mało - i dobrze, ale pamiętajmy, że wyprawa ma nam sprawić przyjemność, a nie kłopot.

Czekan i raki - sprzęt, który do tanich nie należy, ale czy warto oszczędzać na zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa? Za co odpowiadają czekan i raki? Za przyczepność na świeżym oraz zmrożonym śniegu. Ułatwią nam wchodzenie na strome i oblodzone góry.

Apteczka - pomocna w wielu sytuacjach. W górach dużo może się wydarzyć. Należy być przygotowanym na wiele. Często trzeba długo czekać na pomoc, a o obrażenia na wysokościach wcale nie jest trudno. W wielu sytuacjach możemy pomóc sobie lub innym dzięki wyposażeniu apteczki.

Termos z ciepłym napojem - miło patrzy się na zimowy krajobraz, kiedy możemy raczyć się gorącym napojem np. gorącą czekoladą. Rozgrzany organizm sprawia, że nasze samopoczucie jest lepsze, a i dostarczenie cukru w czasie wysiłkowej wędrówki wywoła uśmiech na naszej twarzy.

Scyzoryk - przydatny w trudnych warunkach. Zawsze może posłużyć do przecięcia czy nawet otworzenia czegoś. Lekki i niezbędny w drodze.

Śpiwór - podstawowe wyposażenie każdego miłośnika górskich wypraw, bez względu na porę roku i pogodę.

Chusteczki higieniczne i mokre - podstawowy środek higieny osobistej - nie tylko w góry. Każdy powinien je mieć w plecaku, kurtce czy torebce.

Latarka - zimą szybko robi się ciemno, a droga może zająć nam wiele czasu. Latarka może się przydać kiedy np. musimy z góry zejść czy zwyczajnie zgubimy coś (lub się) po drodze.

Plecak - gdzie wędrowiec ma pomieścić tyle sprzętu, jak nie w odpowiednim plecaku. Ale jakim? Takim, który na wyprawę w góry będzie odpowiedni np.  ma szerokie ramiączka, które nie będą wrzynać nam się w ręce i plecy. Niektóre plecaki nawet mają w swoim wyposażeniu baterie słoneczne, dzięki którym możemy podładować aparat fotograficzny czy telefon komórkowy.

Posiłek - droga wymaga wysiłku, a ile przyjemności przynosi coś słodkiego w formie nagrody, kiedy dojdziemy do wymarzonego celu wędrówki? Prowiant należy mieć zawsze, kiedy wiemy, że będziemy potrzebowali energii.

Góry otoczone białym puchem szklące się milionami kryształów w słońcu to piękny widok, który możemy uwiecznić na zdjęciach i przechowywać z pięknymi wspomnieniami. Pamiętajmy jednak o tym, że góry są tak samo piękne, jak i niebezpieczne. Każdy powinien odpowiednio się przygotować na wycieczkę w góry - szczególnie zimą, aby cieszyć się z osiągniętego celu i planować zimowe atrakcje na kolejny sezon.

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisując się do newslettera uzyszkasz zniżkę 5% na pobyt w Norweskiej Dolinie.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij